Skip to content

686 Hommann Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block308
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
61%
Improvement Value:$78,500
39%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+0.2%
2024$6,067+1.1%
2023$6,003+0.0%
2022$6,001-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$98,599

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 4303, Page 413Recorded2/9/1996

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

DeedBook 3895, Page 148Recorded1/17/1991

Property Built

Built

Year Built: 1929