Skip to content

741 Convery BlvdPerth Amboy, NJ 08861

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block310
Lot4

Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,600
56%
Improvement Value:$194,900
44%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,806+3.9%
2024$13,294+1.1%
2023$13,152+0.0%
2022$13,148-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 17475, Page 957Recorded4/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

DeedBook 4404, Page 424Recorded4/24/1997

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Recorded11/13/1991

Property Built

Built

Year Built: 1960