Skip to content

340 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block170
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
DescriptionALL STATE MOTOR
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,039
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,500
57%
Improvement Value:$193,500
43%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,072+3.9%
2024$13,550+1.1%
2023$13,406+0.0%
2022$13,401-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000

To:

DeedBook 4182, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1945