Skip to content

695 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block311
Lot18

Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage140
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,400
96%
Improvement Value:$6,600
4%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,160+3.9%
2024$4,968+1.1%
2023$4,915+94.2%
2022$2,531-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft140DeedBook 18993, Page 1802

Property Built

Built

Year Built: 1950