Skip to content

700 Carson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block311
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-A-R-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
66%
Improvement Value:$54,600
34%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,845+0.2%
2024$4,836+1.1%
2023$4,784+0.0%
2022$4,783-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft600DeedBook 18993, Page 1826

Property Built

Built

Year Built: 1919