Skip to content

542 Kennedy St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block312
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-1U-DG
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
49%
Improvement Value:$120,000
51%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+0.2%
2024$7,133+9.6%
2023$6,509+0.0%
2022$6,507-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000

To:

DeedBook 19474, Page 1696

Property Sale

Sale
$92,500

To:

Sq Ft1,440DeedBook 19387, Page 85Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 18518, Page 1947Recorded7/2/2021

Property Sale

SaleMulti
$270,630

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5829, Page 163Recorded6/13/2007

Property Sale

SaleMulti
$304,500

From:

To:

DeedBook 5599, Page 507Recorded12/19/2005

Property Sale

SaleMulti
$145,750

From:

To:

DeedBook 4276, Page 242Recorded10/16/1995

Property Sale

SaleMulti
$28,000

From:

To:

DeedBook 4128, Page 741Recorded2/22/1994

Property Built

Built

Year Built: 1909