Skip to content

646 Catherine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block345
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,456
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
35%
Improvement Value:$134,100
65%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,236+0.2%
2024$6,224+17.1%
2023$5,315+0.0%
2022$5,313-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 18776, Page 460Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$103,000

To:

DeedBook 6065, Page 610

Property Sale

Sale
$242,500

To:

DeedBook 5468, Page 293

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 5387, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1909