Skip to content

514 Kennedy St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1951

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 14, 2008

Property Information

Block313
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
60%
Improvement Value:$82,000
40%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,185+0.2%
2024$6,173+1.1%
2023$6,107+0.0%
2022$6,105-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 5930, Page 424Recorded3/27/2008

Property Built

Built

Year Built: 1951