Skip to content

691 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block315
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-V-CC-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
43%
Improvement Value:$163,400
57%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+0.2%
2024$7,979+1.1%
2023$7,894+0.0%
2022$7,892-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

DeedBook 5303, Page 729Recorded4/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1949