Skip to content

693 Hommann Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2001

Property Information

Block307
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,425
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$144,400
54%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+0.2%
2024$8,051+1.1%
2023$7,966+0.0%
2022$7,963-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949