Skip to content

737 Donald Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Oct 21, 1991

Property Information

Block317
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
60%
Improvement Value:$73,600
40%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,581+0.2%
2024$5,570+1.1%
2023$5,511+0.0%
2022$5,509-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 3943, Page 360Recorded10/28/1991

Property Built

Built

Year Built: 1890