Skip to content

743 Donald Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block317
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-SD-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,300
52%
Improvement Value:$93,500
48%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+9.6%
2024$5,332+1.1%
2023$5,276+0.0%
2022$5,274-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$329,000

To:

DeedBook 19260, Page 1041

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 17267, Page 1549Recorded8/15/2018

Property Sale

Sale
$113,130

To:

DeedBook 6151, Page 255

Property Sale

Sale
$219,000

To:

DeedBook 5607, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1939