Skip to content

719 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 19, 1996

Property Information

Block318
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,406
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
52%
Improvement Value:$101,100
48%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,411+0.2%
2024$6,398+1.1%
2023$6,330+0.0%
2022$6,328-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 4346, Page 302Recorded8/9/1996

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 3893, Page 277Recorded1/7/1991

Property Built

Built

Year Built: 1929