Skip to content

753 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block318
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
40%
Improvement Value:$181,800
60%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+0.2%
2024$9,178+1.1%
2023$9,080+0.0%
2022$9,077-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 4817, Page 221Recorded8/29/2000

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

DeedBook 4546, Page 365Recorded9/29/1998

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

DeedBook 3829, Page 267Recorded1/4/1990

Property Built

Built

Year Built: 1929