Skip to content

756 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block319
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,012
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
57%
Improvement Value:$94,100
43%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+0.2%
2024$6,537+1.1%
2023$6,467+0.0%
2022$6,465-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 17116, Page 1366Recorded3/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1951