Skip to content

179 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block31
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,600
33%
Improvement Value:$178,000
67%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,013+0.2%
2024$7,997+1.1%
2023$7,912+0.0%
2022$7,910-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 19716, Page 56

Property Sale

Sale
$113,500

From:

To:

DeedBook 3910, Page 915Recorded5/7/1991

Property Built

Built

Year Built: 1890