Skip to content

64 Commerce St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block143
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-AG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,426
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$202,400
72%
Total Assessment$282,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,520+0.2%
2024$8,503+1.1%
2023$8,413+0.0%
2022$8,410-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

To:

DeedBook 19713, Page 760

Property Sale

SaleMulti
$102,500

To:

DeedBook 4033, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1899