Skip to content

186 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block31
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF-1U & 1SCB1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage935
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
41%
Improvement Value:$129,300
59%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+0.2%
2024$6,597+1.1%
2023$6,527+0.0%
2022$6,525-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 4132, Page 362Recorded3/7/1994

Property Built

Built

Year Built: 1890