Skip to content

262 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block69
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage912
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,700
57%
Improvement Value:$55,800
43%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,937+0.2%
2024$3,929+1.1%
2023$3,888+0.0%
2022$3,886+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft912DeedBook 3919, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1904