Skip to content

162 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block31
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SF-2U & 2SB-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
27%
Improvement Value:$250,100
73%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+0.2%
2024$10,325+1.1%
2023$10,215+0.0%
2022$10,212-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 5758, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1911