Skip to content

99 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block46
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,997
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
47%
Improvement Value:$140,400
53%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+0.2%
2024$7,979+1.1%
2023$7,894+0.0%
2022$7,892-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

DeedBook 5356, Page 146Recorded7/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1921