Skip to content

130 Paterson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Industrial

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 14, 2017

Property Information

Block31
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1SF, WHS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,813
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
25%
Improvement Value:$288,700
75%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,111+3.9%
2024$11,662+1.1%
2023$11,538+0.0%
2022$11,534-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft7,813DeedBook 6973, Page 529Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$213,500

From:

To:

DeedBook 5172, Page 210Recorded5/1/2003

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 4863, Page 382Recorded1/5/2001

Property Built

Built

Year Built: 1910