Skip to content

599 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1940
Industrial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block255
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB, L-INDUS
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
51%
Improvement Value:$221,000
49%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,103+3.9%
2024$13,580+1.1%
2023$13,435+0.0%
2022$13,431-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 19247, Page 362

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 18577, Page 1235Recorded8/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$105,000

To:

DeedBook 4299, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1940