Skip to content

401 Paderewski Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1940

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Dec 15, 1990

Property Information

Block322
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U-DG
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
42%
Improvement Value:$176,900
58%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+0.2%
2024$9,181+35.4%
2023$6,780+5.4%
2022$6,432-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3891, Page 581Recorded12/19/1990

Property Built

Built

Year Built: 1940