Skip to content

705 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1947

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block303
Lot47
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-A-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,766
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
40%
Improvement Value:$193,300
60%
Total Assessment$319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,645+0.2%
2024$9,626+1.1%
2023$9,524+0.0%
2022$9,521-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 4733, Page 412Recorded1/19/2000

Property Built

Built

Year Built: 1947