Skip to content

131 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block32
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SB5G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,666
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
32%
Improvement Value:$234,200
68%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,366+0.2%
2024$10,346+1.1%
2023$10,236+0.0%
2022$10,232-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft2,666DeedBook 6931, Page 740Recorded1/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,666DeedBook 5797, Page 495Recorded3/20/2007

Property Sale

SaleMulti
$280,000

From:

To:

DeedBook 5094, Page 11Recorded9/23/2002

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 4944, Page 891Recorded8/21/2001

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

DeedBook 3821, Page 373Recorded11/27/1989

Property Built

Built

Year Built: 1911