Skip to content

124 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911
Residential
Vacant

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block45
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
32%
Improvement Value:$183,300
68%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,077+0.2%
2024$8,060+1.1%
2023$7,975+0.0%
2022$7,972-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 4841, Page 518Recorded11/3/2000

Property Built

Built

Year Built: 1911