Skip to content

300 Arnold Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 8, 2018

Property Information

Block334
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-A-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
46%
Improvement Value:$131,600
54%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,380+0.2%
2024$7,365+1.1%
2023$7,287+0.0%
2022$7,284+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17132, Page 1369Recorded4/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$130,000

From:

To:

DeedBook 5082, Page 575Recorded8/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1929