Skip to content

706 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block336
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,256
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
35%
Improvement Value:$210,200
65%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,751+7.9%
2024$9,033+1.1%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$245,000

To:

DeedBook 6641, Page 194

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 6641, Page 194Recorded12/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$360,000

To:

DeedBook 5388, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1929