Skip to content

281 Arnold Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1970

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block340
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-W-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
33%
Improvement Value:$231,000
67%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,378+0.2%
2024$10,358+1.1%
2023$10,248+0.0%
2022$10,244-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 18314, Page 917Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 6792, Page 342Recorded3/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970