Skip to content

645 West Side Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block340
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,296
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
48%
Improvement Value:$107,000
52%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+0.2%
2024$6,245+1.1%
2023$6,178+6.9%
2022$5,780-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 17788, Page 1573Recorded2/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1929