Skip to content

661 Catherine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Jul 18, 1995

Property Information

Block342
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
24%
Improvement Value:$232,800
76%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292+0.2%
2024$9,274+11.2%
2023$8,341+0.0%
2022$8,338-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$27,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 4255, Page 395Recorded7/25/1995

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 4015, Page 574Recorded10/20/1992

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

DeedBook 3938, Page 130Recorded9/30/1991

Property Built

Built

Year Built: 1929