Skip to content

647 Catherine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 13, 2001

Property Information

Block342
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
33%
Improvement Value:$140,100
67%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,309+0.2%
2024$6,296+1.1%
2023$6,229+0.0%
2022$6,227-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$790,596

From:

To:

Recorded3/23/2000

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 4103, Page 545Recorded11/9/1993

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

DeedBook 3820, Page 466Recorded11/20/1989

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3736, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1909