Skip to content

644 Catherine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block345
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,290
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
45%
Improvement Value:$95,100
55%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,174+0.2%
2024$5,164+1.1%
2023$5,109+0.0%
2022$5,107-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 5316, Page 721Recorded5/11/2004

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

DeedBook 4730, Page 445Recorded1/13/2000

Property Built

Built

Year Built: 1919