Skip to content

687 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block347
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,903
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
28%
Improvement Value:$186,700
72%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+0.2%
2024$7,808+7.7%
2023$7,251+0.0%
2022$7,248-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,903DeedBook 18898, Page 1677Recorded4/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1919