Skip to content

169 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1906

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Apr 18, 2007

Property Information

Block34
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
35%
Improvement Value:$171,600
65%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,959+0.2%
2024$7,943+1.1%
2023$7,859+0.0%
2022$7,856-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 5811, Page 108Recorded4/26/2007

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 5048, Page 265Recorded5/21/2002

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 4292, Page 201Recorded12/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1906