Skip to content

166 First St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block34
Lot51
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-CL-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
27%
Improvement Value:$251,400
73%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,366+0.2%
2024$10,346+1.1%
2023$10,236+0.0%
2022$10,232-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft2,732DeedBook 6999, Page 394Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

DeedBook 5168, Page 788Recorded4/21/2003

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3723, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1911