Skip to content

156 First St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block34
Lot55
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-CL-DG-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,505
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
31%
Improvement Value:$217,900
69%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+0.2%
2024$9,476+1.1%
2023$9,375+0.0%
2022$9,372-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,487DeedBook 6798, Page 529Recorded3/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1899