Skip to content

812 Harbortown Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1999

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block353.04
Lot2
QualifierC0812
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCLIPPER
Dwellings1
ZoningRMMF
Sq Footage2,045
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
39%
Improvement Value:$166,300
61%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,972+0.2%
2024$6,958+1.1%
2023$6,884+0.0%
2022$6,882-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 19582, Page 1773

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 6897, Page 528Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$191,900

To:

DeedBook 4869, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1999