Skip to content

496 Great Beds Ct.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block353.06
Lot3
QualifierC0496
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSPINNAKER
Dwellings1
ZoningRMMF
Sq Footage1,547
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
41%
Improvement Value:$129,500
59%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+0.2%
2024$6,609+1.1%
2023$6,539+0.0%
2022$6,537-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

DeedBook 7035, Page 117Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 6113, Page 820

Property Sale

Sale
$262,900

To:

DeedBook 5541, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 2004