Skip to content

778 Central Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block359
Lot61
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-2U-2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,532
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$221,100
72%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,326+22.1%
2024$7,639+1.1%
2023$7,558+0.0%
2022$7,555-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,532DeedBook 18343, Page 393Recorded3/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1909