Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
179-B First StreetPerth Amboy, NJ 08861
Public Property
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2004
Property Information
Block35
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11
Building Details
Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage288
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$86,000
96%
Improvement Value:$3,600
4%
Total Assessment$89,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2004 | $2,318 | +1.3% |
| 2003 | $2,288 | +0.7% |
| 2002 | $2,272 | +0.3% |
| 2001 | $2,265 | +0.7% |
Property History
No events match the selected filters.