Skip to content

749 State St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 21, 1994

Property Information

Block360
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
39%
Improvement Value:$103,100
61%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,093+0.2%
2024$5,083+1.1%
2023$5,029+0.0%
2022$5,027-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 4161, Page 795Recorded6/30/1994

Property Built

Built

Year Built: 1909