Skip to content

718 Cortlandt St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block362
Lot51
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
44%
Improvement Value:$96,800
56%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+0.2%
2024$5,215+1.1%
2023$5,160+0.0%
2022$5,158-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1909