Skip to content

712 Cortlandt St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$330,400
Last Sale Date
Jun 21, 2006

Property Information

Block362
Lot54
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,683
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
32%
Improvement Value:$162,400
68%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,205+0.2%
2024$7,190+1.1%
2023$7,114+0.0%
2022$7,111-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,400

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 5688, Page 73Recorded7/3/2006

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 5570, Page 470Recorded10/21/2005

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 3804, Page 259Recorded9/6/1989

Property Built

Built

Year Built: 1909