Skip to content

711 Catherine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block364
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,825
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
31%
Improvement Value:$161,100
69%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,051+0.2%
2024$7,037+1.1%
2023$6,962+0.0%
2022$6,960-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,825DeedBook 5818, Page 357Recorded5/15/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

DeedBook 5014, Page 62Recorded2/6/2002