Skip to content

683 Pfeiffer Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1935

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 7, 2004

Property Information

Block381
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-A-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage896
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
64%
Improvement Value:$56,700
36%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,794+0.2%
2024$4,784+7.1%
2023$4,469+0.0%
2022$4,467-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 5402, Page 665Recorded10/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1935