Skip to content

430 Myrtle St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block376
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage881
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
50%
Improvement Value:$88,700
50%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,385+0.2%
2024$5,375+1.1%
2023$5,318+0.0%
2022$5,316-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft881DeedBook 5432, Page 193Recorded12/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1939