Skip to content

769 Barry Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 16, 2010

Property Information

Block388
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,331
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
57%
Improvement Value:$103,700
43%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+0.2%
2024$7,263+1.1%
2023$7,185+0.0%
2022$7,183-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 6181, Page 326Recorded7/29/2010

Property Built

Built

Year Built: 1957