Skip to content

91 Lewis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block3
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,000
55%
Improvement Value:$101,300
45%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,737+0.2%
2024$6,724+1.1%
2023$6,652+0.0%
2022$6,650-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 19834, Page 1117

Property Built

Built

Year Built: 1919